Aktuálně > Nejdůležitější pravidla saunování

Nejdůležitější pravidla saunování

9. 9. 2018 | Triexpert

Než vyrazíte do sauny, měli byste znát základní pravidla saunování. Společnost SAUNIA vám proto přináší další článek, po jehož přečtení můžete do sauny směle vyrazit...

Saunování má svá pravidla, ne všechna však najdete v provozním řádu sauny. Neslouží totiž jen k dodržování hygieny, mají především zvýšit ozdravný účinek saunování a pomoci vám k opravdu hluboké relaxaci. Přečtěte si ta nejdůležitější pravidla sauny, díky kterým si odpočinete na maximum.

SAUNIA

1. Saunování je čas vyhrazený na relaxaci

Sauna prospívá našemu zdraví i psychickému stavu a patří mezi velmi účinný způsob relaxace. I naprosté uvolnění ovšem vyžaduje přípravu. Abychom si blahodárné účinky sauny dokázali pořádně vychutnat, potřebujeme odložit stres i starosti a naplno se oddat proceduře. Naplánujte si proto na saunování dostatek času a příjemnou únavu, kterou po jeho skončení pocítíte, využijte k odpočinku a zklidnění.

2. Nechoďte s prázdným ani s plným žaludkem

Během saunování tělo regeneruje a stejně jako během spánku ho při tom není vhodné zatěžovat trávením těžkého jídla. Do sauny proto raději nechoďte přímo z oběda, ale po hlavním jídle vyčkejte ideálně 2 hodiny. Vhodné ovšem není ani to, abyste k relaxačnímu procesu přišli hladoví. Jistě byste si ho pak tolik neužili. Abyste se cítili naprosto komfortně, dopřejte si před saunou lehkou svačinku.

3. Osprchovat, ale hlavně také osušit

Před vstupem do sauny se vždy důkladně osprchujte, umyjte mýdlem a pečlivě se osušte. Toto pravidlo saunování nemá jen hygienické, ale také ryze praktické důvody. Stává se vám, že v sauně trávíte stejnou dobu jako ostatní, ale potíte se mnohem méně? Může to být tím, že jste se před vstupem důkladně neosušili. Suchá pokožka se v sauně začne potit mnohem dříve, a tělo se tak snáze a rychleji zbaví škodlivin.

4. Do sauny bez plavek: nechte pokožku dýchat

Proč se vlastně tolik trvá na tom, abychom do sauny chodili bez plavek? Důvodů je hned několik. Mokré plavky zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla a nedovolují pokožce dýchat. Přiléhavé plavky navíc brání plnému prokrvení těla, a snižují tak ozdravný účinek sauny na krevní oběh. Pravidlo má ale i hygienické důvody. Mokré plavky mohou být nositeli bakterií, které se v teplém prostředí rychle množí.SAUNIA

5. Zvolte správnou polohu těla

V sauně se pohodlně posaďte nebo si lehněte na prostěradlo. Chcete maximálně využít ozdravný potenciál sauny? Vleže se vaše tělo rovnoměrně prohřeje a prokrví. Pokud nemáte k ležení dostatek místa, opřete se a nohy nechte jen mírně pokrčené.

Během pocení můžete uvolňování škodlivých látek stimulovat masírováním pokožky pomocí speciálního kartáče nebo žínky. Kůže se tak ještě lépe prokrví, póry se otevřou a vyplaví nečistoty.

6. Co patří mezi nejdůležitější pravidla sauny? Nepřemáhat se

Mezi hlavní pravidla sauny patří dodržování přiměřené délky pobytu. Běžně se doporučuje strávit v sauně 10–20 minut v kuse, délka vyhřívání je však velmi individuální. Zůstaňte v sauně jen tak dlouho, jak je vám to příjemné. Pokud pocítíte pálení kůže anebo se vám dělá nevolno, saunu opusťte.

Chystáte se do sauny poprvé nebo s ní máte jen málo zkušeností? Pamatujte, že nejvyšší teplota v sauně je vždy nahoře. Pokud se saunováním teprve začínáte, zvolte raději některou ze spodnějších lavic.

7. A honem pod studenou

Ochlazování patří během procedury saunování k nejdůležitějším momentům – prudké změny teplot totiž posilují naši imunitu. I přesto bychom k ochlazování měli přistupovat opatrně a nejprve začít od končetin, abychom tělu nezpůsobili příliš velký šok. Ideální je proto nejdříve se osprchovat – smyjete tak ze sebe pot a tělo si přivykne nižší teplotě.

8. Mezi prohříváním odpočívejte a hodně pijte

Po každém zchlazení si dopřejte asi 15–20 minut odpočinku a užívejte si příjemně uvolňující pocit po těle. Myslete také na dostatek tekutin. Pocením ztrácí tělo vodu a minerální látky, které je třeba doplnit. Pijte proto o každé pauze mezi zahříváním, ale i po skončení procedury a po zbytek dne.

9. Znáte doporučení třikrát dokola a dost?

Kolikrát byste měli prohřívání v sauně opakovat? I tady platí zlaté pravidlo: do třetice všeho dobrého. Po třetím zchlazení si dopřejte delší odpočinek – 30 minut i více. Tělo tak bude mít čas na důkladnou regeneraci a vaše mysl se příjemně uvolní.

Společnost SAUNIA vás zve do svého nově otevřeného prostotu v OC LETMO.


Děkujeme, že běháte s námi.

Váš TRIEXPERT CUP tým

22. 4. 2019

Propozice k 2. závodu - Pisárky

Ve středu 24.4.2019 se letos poprvé podíváme na 6km trať do oblíbených Pisárek. Očekáváme plný dům, proto prosím věnujte pozornost organizačním informacím, zejména parkování. V Pisárkách bude pokračovat výdej triček a můžete se těšit i na soutěž s BODY CARE o dárkový...
19. 4. 2019

Seriál - 3. Běh Brnem (část druhá)

I nižší počty běžců však nepoznamenaly mnohatisícové účasti diváků. Závod měl velký význam pro propagaci atletiky a výrazně přispíval ke zvýšení zájmu o vytrvalostní běh. Nejúspěšnějším běžcem této sportovní akce byl v meziválečném období Jozef Koščak...
17. 4. 2019

Výsledky z ENDEKA pětky - 17.4.2019

Přinášíme Vám neoficiální výsledky z prvního závodu 23. ročníku TRIEXPERT CUPu ve formátu PDF. Výsledky z "ENDEKA pětky" jsou i včetně mezičasů na jednotlivá kola. V případě, že máte reklamaci, piště na...

další aktuality

Partneři

TRIEXPERT

MILT s.r.o.

Brno

Jihomoravský kraj

Siemens

Endeka

Saunia

Enervit

Compressport

Zoner Photo Studio

Body Care

Hauskrecht

Hotel myslivna

Johnny servis

Lesy města Brna

Lesy České republiky, s. p.

NEVIDOMÍ MASÉŘI BRNO

Vodní záchranná služba Brno-město

Běžecký pohár TRIEXPERT CUP 2019 je pořádán za finanční podpory
Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
Záštitu nad pohárem převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková
a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Ing. Taťána Malá.

Kontakty

Ředitel poháru

Jan Huppert
mobil: 733 679 954

Registrace

Lenka Bertová
mobil: 702 669 608

Sportovní vedení

Tomáš Kalina
mobil: 775 082 588

Partneři a marketing

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2019 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení