Aktuálně > Seriál - 1. Brněnské běžecké začátky

Seriál - 1. Brněnské běžecké začátky

29. 3. 2019 | Triexpert

Ty sahají až do první poloviny 19. století, kdy začaly být pořádány běhy na podívanou. Běhání se tak stalo atrakcí pro senzacechtivé diváky a běžeckým odvážlivcům přinášelo výhodný finanční prospěch. K provozování takové živnosti však bylo nutno získat určité povolení, to ale nebylo nikterak snadné, protože úřední páni akcím tohoto druhu rozhodně nefandili.

Činnost běžců má nežádoucí následky: mládež nižších vrstev, poblázněná pomíjivou slávou, následuje jejich příkladu a je odváděna od užitečné práce,“ psalo se tehdy v jednom z úředních spisů. A tak není divu, že mnozí adepti neměli možnost své běžecké umění představit veřejnosti.

Johannn Göhrich

Jedním z těch šťastlivců, kterému se podařilo příslušné povolení získat, byl Němec Johannn Göhrich. Po svém několikerém úspěšném vystoupení v Praze a na jiných místech, kde sklízel zasloužený obdiv, se rozhodl představit divákům také v Brně. Za místo ukázky svých vytrvalostních schopností si koncem prosince 1829 vybral Denisovy sady pod Petrovem. Tam si vytýčil trojúhelníkovou trať dlouhou 238 kroků a rozhodl se ji absolvovat celkem šedesátkrát. Na plakátech obecenstvu za vstupné 15 krejcarů sliboval, že vzdálenost, která měří 11 376 metrů, zdolá za 48 minut. Vše bylo připraveno, ale rozhodující úlohu nakonec sehrálo nepříjemné zimní počasí, které běžeckou produkci venku neumožnilo.

Göhrich se však nenechal odradit a své vystoupení přesunul do sálu brněnské Reduty. Tam na Nový rok 1830 na „kolotoči“ kolem sálu absolvoval 136 okruhů po 72,8 metru. Celkovou vzdálenost 9 900 m zdolal za 38 minut, a jak v cíli prohlásil, ani se mu netočila hlava. Jeho výkon, který byl doprovázen hudbou kapely, byl s velkým zájmem sledován početným publikem.

Pro velký ohlas této akce se Göhrich rozhodl o pět dní později - 6. ledna 1830 - své běžecké představení zopakovat. Tentokrát si je ale pro větší atraktivitu pořádně ztížil - běžel totiž v plné kyrysnické zbroji. Na nohách měl vysoké holínky, na prsou a na zádech krunýř o váze více než čtyři kilogramy a na hlavě tříkilovou helmici. A aby dodal svému vzezření autenticitu, v ruce nesl jezdecký bičík. Za zvuků vojenské hudby dokázal v této ústroji 140krát oběhnout sál, což představovalo 10 192 metrů, podle dobových údajů prý za stejný, tentokrát ale neuvěřitelný čas 38 minut.

Štěpán Richter

O vystoupení dalšího „rychloběžce“ v Brně se dozvídáme až o mnoho let později. Byl jím Štěpán Richter z Vídně. Ten si na Obilním trhu vyznačil pomocí praporků trať, kterou 1. srpna 1884 za 40 minut oběhl 20krát. Že měřila 13 kilometrů, jak se tehdy povídalo, můžeme jen pochybovat. Zájem publika byl ale o jeho běžeckou produkci natolik velký, že ji ještě v dalších dvou dnech, v sobotu večer a v neděli odpoledne, a to prý ve stejných časech, zopakoval.

Sportovní běh

Z takových komediálních produkcí se postupně rodil sportovní běh. Jeho aktéři se zpočátku nazývali rychloběžci, potom běhouni a nakonec atleti - běžci.

(článek příští pátek: 2. První běžecké vytrvalostní závody v Brně)
(minulý článek běžeckého seriálu: Brněnský běžecký seriál - Úvod)

Děkujeme, že běháte s námi.

Váš TRIEXPERT CUP tým

3. 8. 2020

Propozice ke 6. závodu - Popůvky

Ve středu 5. srpna se s pohárovou štafetou vydáme do Popůvek. Kvůli těžařským pracem jsme museli částečně upravit trať závodu. Na 6,5 km se bude tentokrát pokračovat po široké zpevněné cestě, která Vám dá hodně prostoru pro předbíhání. Dle garminu se trasa protáhne o cca 200m. Více informací najdete v části "trasa závodu"...
2. 8. 2020

Letní virtuální hry

Bez kruhů i ohně, ale se stejným nadšením. Letní virtuální hry spojí sportovce z celého světa. Virtuální závody mohou být sportovním zpestřením vaší dovolené. Mohou být testem vaší formy. Nebo třeba jen zábavou, kterou si užijete s online světem, a budete se do nich moci zapojit hned. Registrace i účast jsou přitom zdarma...
1. 8. 2020

Upravené výsledky z OEGEMA TRANSPORT běhu Kociánkou - 22.7.2020

Časomíra nám zaslala upravené absolutní výsledky z OEGEMA TRANSPORT běhu Kociánkou. Účastníkům, kteří nám odpověděli v dotazníku a běželi nezkrácená kola, byl odečten čas dle jejich průměrného tempa (při zkrácení jednoho kola o 216 m). Prosíme Vás o kontrolu a ...
31. 7. 2020

Seriál - 32. Podzimní běh okolo Kampusu o pohár děkana Fakulty sportovních studií

Jedním z dalších nově založených závodů je Podzimní běh okolo Kampusu o pohár děkana Fakulty sportovních studií. Založila jej parta studentů této fakulty nejen pro své kolegy, ale i pro ostatní běžecké nadšence.
31. 7. 2020

Fotogalerie z Myslivny 29.7.2020

Na Zoneramě jsou nahrány fotografie z Myslivny od našeho dvorního fotografa TRIEXPERT CUPu - Mirka Noska. Pokud máte vlastní fotky, zašlete nám je se jménem autora, rádi je zveřejníme...

další aktuality

Partneři

TRIEXPERT

MILT s.r.o.

Brno

Jihomoravský kraj

Oegema

Endeka

Enervit

Compressport

Zoner Photo Studio

Body Care

Hauskrecht

Kam za sportem v Brně

Johnny servis

Lesy města Brna

Lesy České republiky, s. p.

NEVIDOMÍ MASÉŘI BRNO

Hotel myslivna

Mizuno - běžecké boty a oblečení

RUN - Oblíbený časopis o běhu

ZOO Brno - Více než 300 druhů zvířat, moderní expozice, krásné prostředí

Běžecký pohár TRIEXPERT CUP byl pro rok 2019 vyhlášen Českým atletickým svazem jako 5. nejlepší běžecký pohár v České republice.
Běžecký pohár TRIEXPERT CUP 2020 je pořádán za finanční podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
Záštitu nad pohárem převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a radní Jihomoravského kraje Mgr. Ing. Taťána Malá.

Kontakty

Ředitel poháru

Jan Huppert
mobil: 733 679 954

Registrace

Lenka Bertová
mobil: 702 669 608

Partneři a marketing

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2020 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení