Aktuálně > Seriál - 1. Brněnské běžecké začátky

Seriál - 1. Brněnské běžecké začátky

29. 3. 2019 | Triexpert

Ty sahají až do první poloviny 19. století, kdy začaly být pořádány běhy na podívanou. Běhání se tak stalo atrakcí pro senzacechtivé diváky a běžeckým odvážlivcům přinášelo výhodný finanční prospěch. K provozování takové živnosti však bylo nutno získat určité povolení, to ale nebylo nikterak snadné, protože úřední páni akcím tohoto druhu rozhodně nefandili.

Činnost běžců má nežádoucí následky: mládež nižších vrstev, poblázněná pomíjivou slávou, následuje jejich příkladu a je odváděna od užitečné práce,“ psalo se tehdy v jednom z úředních spisů. A tak není divu, že mnozí adepti neměli možnost své běžecké umění představit veřejnosti.

Johannn Göhrich

Jedním z těch šťastlivců, kterému se podařilo příslušné povolení získat, byl Němec Johannn Göhrich. Po svém několikerém úspěšném vystoupení v Praze a na jiných místech, kde sklízel zasloužený obdiv, se rozhodl představit divákům také v Brně. Za místo ukázky svých vytrvalostních schopností si koncem prosince 1829 vybral Denisovy sady pod Petrovem. Tam si vytýčil trojúhelníkovou trať dlouhou 238 kroků a rozhodl se ji absolvovat celkem šedesátkrát. Na plakátech obecenstvu za vstupné 15 krejcarů sliboval, že vzdálenost, která měří 11 376 metrů, zdolá za 48 minut. Vše bylo připraveno, ale rozhodující úlohu nakonec sehrálo nepříjemné zimní počasí, které běžeckou produkci venku neumožnilo.

Göhrich se však nenechal odradit a své vystoupení přesunul do sálu brněnské Reduty. Tam na Nový rok 1830 na „kolotoči“ kolem sálu absolvoval 136 okruhů po 72,8 metru. Celkovou vzdálenost 9 900 m zdolal za 38 minut, a jak v cíli prohlásil, ani se mu netočila hlava. Jeho výkon, který byl doprovázen hudbou kapely, byl s velkým zájmem sledován početným publikem.

Pro velký ohlas této akce se Göhrich rozhodl o pět dní později - 6. ledna 1830 - své běžecké představení zopakovat. Tentokrát si je ale pro větší atraktivitu pořádně ztížil - běžel totiž v plné kyrysnické zbroji. Na nohách měl vysoké holínky, na prsou a na zádech krunýř o váze více než čtyři kilogramy a na hlavě tříkilovou helmici. A aby dodal svému vzezření autenticitu, v ruce nesl jezdecký bičík. Za zvuků vojenské hudby dokázal v této ústroji 140krát oběhnout sál, což představovalo 10 192 metrů, podle dobových údajů prý za stejný, tentokrát ale neuvěřitelný čas 38 minut.

Štěpán Richter

O vystoupení dalšího „rychloběžce“ v Brně se dozvídáme až o mnoho let později. Byl jím Štěpán Richter z Vídně. Ten si na Obilním trhu vyznačil pomocí praporků trať, kterou 1. srpna 1884 za 40 minut oběhl 20krát. Že měřila 13 kilometrů, jak se tehdy povídalo, můžeme jen pochybovat. Zájem publika byl ale o jeho běžeckou produkci natolik velký, že ji ještě v dalších dvou dnech, v sobotu večer a v neděli odpoledne, a to prý ve stejných časech, zopakoval.

Sportovní běh

Z takových komediálních produkcí se postupně rodil sportovní běh. Jeho aktéři se zpočátku nazývali rychloběžci, potom běhouni a nakonec atleti - běžci.

(článek příští pátek: 2. První běžecké vytrvalostní závody v Brně)
(minulý článek běžeckého seriálu: Brněnský běžecký seriál - Úvod)

Děkujeme, že běháte s námi.

Váš TRIEXPERT CUP tým

29. 11. 2019

BLACK FRIDAY na TRIEXPERTu

A je tu BLACK FRIDAY! Zaskočte si dnes nebo zítra do TRIEXPERTu pro zajímavé slevy na nové i starší kolekce běžeckých bot, textilu, doplňků a kol. Na eshopu pak můžete slevy využít až do 1. prosince. Ať už potřebujete vytunit vánoční stromeček nebo se chcete vybavit na další běžeckou sezónu, ...
26. 11. 2019

Dárek pod stromeček nejen pro brněnské běžce

Vánoce se opět kvapem blíží a tak zřejmě zase přemýšlíte, čím letos potěšíte Vaše manžele, manželky, přítele, přítelkyně, bráchy, ségry, kamarády nebo kamarádky. Nadělte jim více než 150 km v podobě dárkového poukazu na dvacetidílný TRIEXPERT CUP 2020...
12. 11. 2019

SAUNIA otevřela v OC CAMPUS novou pobočku

Na konci října otevřela SAUNIA svoji novou pobočku v brněnském obchodním centru CAMPUS. Níže se můžete seznámit se všemi typy saun, které v bohunické SAUNII najdete. Nechybí ani přehled jejich hlavních výhod na lidský organizmus. V rámci oslav otevření nové pobočky pro vás navíc chystáme soutěž o...

další aktuality

Partneři

TRIEXPERT

MILT s.r.o.

Brno

Jihomoravský kraj

Siemens

Endeka

Saunia

Enervit

Compressport

Zoner Photo Studio

Body Care

Hauskrecht

Ekonomicko-správní fakulta MU

Johnny servis

Lesy města Brna

Lesy České republiky, s. p.

NEVIDOMÍ MASÉŘI BRNO

Kalitech - laserové řezání a gravírování

Běžecký pohár TRIEXPERT CUP 2019 je pořádán za finanční podpory
Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
Záštitu nad pohárem převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková
a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Ing. Taťána Malá.

Kontakty

Ředitel poháru

Jan Huppert
mobil: 733 679 954

Registrace

Lenka Bertová
mobil: 702 669 608

Sportovní vedení

Tomáš Kalina
mobil: 775 082 588

Partneři a marketing

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2019 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení