Aktuálně > Seriál - 26. Vokolo priglu

Seriál - 26. Vokolo priglu

19. 6. 2020 | Triexpert

Tento závod, vtipně pojmenovaný brněnským „hantecem“, se už od svého vzniku  každoročně stává dostaveníčkem mnoha stovek běžců různých výkonnostních úrovní. Zajímavá, i když náročná trať kolem přehrady, perfektní organizace a vstřícný přístup pořadatelů ke všem startujícím bez rozdílu výkonnosti - to jsou okolnosti, které mají největší zásluhu na tom, že se závod stal jednou z nejvýznamnějších sportovních akcí, a to nejen na území města Brna.

Otcem myšlenky na jeho uspořádání a každoročním ředitelem je Petr Božek, bývalý veslař TJ Lodní sporty Brno. Ve sportovním areálu této tělovýchovné jednoty našli všichni startující i diváci vhodné zázemí, to poskytl i blízký hotel Rakovec. V roce 2019 se prostředí závodu a doprovodný program přesunuly na nedalekou Kozí horku.

Petr Božek - ředitel ČSOB Vokolo priglu, 2019

Petr Božek - ředitel ČSOB Vokolo priglu, 2019

První ročník se pod názvem Triexpert Vokolo priglu konal 16. října 2010 a hned napoprvé se ho zúčastnil nečekaně vysoký počet 926 startujících. Vítězství si na trati dlouhé 14,1 km /z Rakovce k přístavu, přes Sokolské koupaliště, kolem restaurace U Šuláka a přes lávku na druhou stranu přehrady, na Oboru a  Rakovec/ vybojoval Lukáš Kourek z TJ Nové Město na Moravě /44:34/, druhý doběhl Jiří Homoláč /VSK Univerzita Brno/ za 44:42 a třetí místo obsadil Filip Ospalý /AC Moravská Slavia Brno/ v čase 46:03. V kategorii žen byla s téměř sedmiminutovým náskokem nejlepší někdejší juniorská mistryně světa v běhu do vrchu Katarína Berešová /Obalservis Košice/ časem 50:34 před Jiřinou Kociánovou /AHA Vyškov/, třetí skončila Ivana Martincová /AC Moravská Slavia Brno/.

Ve druhém ročníku, kdy se běželo v opačném směru a rozhodčí zaznamenali v cíli 1 365 startujících, oplatil Homoláč Kourkovi loňskou porážku. Z žen byla nejlepší Slovenka Janka Zatlukalová.

V dalších třech letech 2012-2014 dominovali keňští vytrvalci, zatímco v kategorii žen se o prvenství podělily Zita Kácserová z Maďarska, opět slovenská reprezentantka Katarína Berešová a keňská vytrvalkyně Jerono Perisová.

Rok 2014 byl posledním, ve kterém byly vypláceny hodnotné finanční prémie pro nejlepší bez ohledu na jejich státní příslušnost, od dalšího ročníku jsou odměňováni jen čeští a slovenští závodníci. A slouží ke cti pořadatelů, že neváhali přistoupit k tomuto nezvyklému opatření, i když si byli vědomi, že tím bude ochuzeno startovní pole o jinou než slovenskou zahraniční účast. Další pochvalu pak zaslouží za to, že měří všem závodníkům pouze čistý čas běhu, takže i ti, kteří startují v zadních řadách, nejsou o nic ošizeni.

V kategorii žen v roce 2015 potřetí vyhrála účastnice olympijského maratonu v Londýně Katarína Berešová, o rok později pak další olympionička Eva Vrabcová Nývltová a v roce 2017 nestárnoucí Petra Kamínková. V roce 2018 popáté v závodě, tentokrát nově pojmenovaném ČSOB Vokolo priglu zvítězil nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč a prvenství mezi ženami vybojovala Valerie Soukupová.

(zleva) Jáchym Kovář, Jiří Homoláč, Jan Janů - X. ročník ČSOB Vokolo priglu, 2019

(zleva) Jáchym Kovář, Jiří Homoláč, Jan Janů - X. ročník ČSOB Vokolo priglu, 2019

Šesté prvenství v čase 44:12 si Homoláč nenechal ujít ani v jubilejním desátém ročníku závodu 12. října 2019. Druhý doběhl Jáchym Kovář /44:28/ a třetí Jan Janů /44:56/. V kategorii žen po velkém boji jen těsně zvítězila Tereza Hrochová /51:34/ před Pavlou Schornou /51:38/. Třetí skončila Martina Hrdinová /53:25/ a trojnásobná vítězka Katarína Berešová, nyní už Pejpková, po mateřské dovolené doběhla čtvrtá. Věkové kategorie mužů vyhráli Jiří Homoláč, Jiří Petr, Jan Rada, Petr Kučírek, Přemysl Divácký a junior David Foller. Z žen byly nejlepší Tereza Hrochová, Pavla Ferenčáková, Jana Zavřelová, Eva Dvořáková a juniorka Kateřina Švancarová. Cíle dosáhlo 2 235 vytrvalců, poslední z nich v čase 2:19:48, a 12 startujících vzdalo. Nejstarším účastníkem byl populární Květoslav Hána /1937/, který přes pád na trati a bolestivé zranění závod nejen obětavě dokončil, ale dokázal porazit i 22 soupeřů. V kategorii čtyřčlenných týmů obhájili loňské prvenství Vinaři a pivaři v čase 55:19.

Květoslav Hána, ČSOB Vokolo priglu 2019

Květoslav Hána, ČSOB Vokolo priglu 2019

Myšlenka pořadatelů o založení zajímavého běhu pro širokou veřejnost padla na úrodnou půdu. Závod se během deseti ročníků 7x za sebou umístil mezi deseti TOP běhy v České republice a od roku 2016 pravidelně obsadil v anketě Českého atletického svazu skvělé třetí místo mezi nejpočetněji obsazenými běhy u nás. Navíc byl třikrát zařazen mezi pět nejlepších sportovních akcí Jihomoravského kraje a loni vyhodnocen jako třetí nejlepší sportovní akce města Brna. Pořadatelskému týmu pod vedením Petra Božka se podařilo běh zařadit mezi nejúspěšnější závody dlouhodobé historie.


Fotogalerie

Web závodu ČSOB Vokolo priglu

Lenka a Honza Fiedlerovi

 

(článek příští pátek: 27. Jarní běh Kamenkou a Podzimní běh Kamenkou)
(min. článek: 25. Slatinský kros)


Děkujeme, že běháte s námi.

Váš TRIEXPERT CUP tým

10. 7. 2020

Seriál - 29. Masaryk Run

13. dubna 2014 se běžci po 25 letech znovu vrátili na brněnský automotodrom. Tentokrát tam však nepřišli kvůli maratonu jako v letech 1987-1989, jak jsme se o tom v samostatné kapitole už dříve zmínili. Dostavili se kvůli novému závodu nazvaném Masaryk Run.
10. 7. 2020

Fotogalerie z Pisárek 8.7.2020

Na Zoneramě najdete dvě alba fotografií ze středečních Pisárek od Kate Vlkové a Mirka Noska. Pokud máte vlastní fotky, zašlete nám je se jménem autora, rádi je zveřejníme...
9. 7. 2020

MILT - partner, který umí oddělit Váš prostor

Společnost MILT s.r.o. je dlouholetým partnerem a podporovatelem TRIEXPERT CUPu. V letošním nelehkém roce se stalapartnerem i virtuální části našeho poháru. MILT vyrábí a dodává interiérové příčky, kterými vyšperkujete interiér, který bude splňovat vysoké požadavky na špičkový design, funkčnost a akustickou pohodu...
8. 7. 2020

Celkové výsledky VR TEC 2020 a závěrečná tombola

Přinášíme vám vyhodnocení virtuálního TRIEXPERT CUPu 2020 a losování závěrečné tomboly o ceny našich partnerů. Níže najdete nejlepší 3 účastníky v každé kategorii a 5 nejlepších mužů a žen virtuální části poháru. Chybět nemůže ani přehled výherců závěrečné tomboly...
8. 7. 2020

Výsledky ze závodu v Pisárkách - 8.7.2020

Přinášíme Vám neoficiální výsledky z Pisárek. Pokud máte reklamaci, pište na jan.huppert@triexpertcup.cz. Váš podnět předáme časoměřičům. Celkové výsledky poháru najdete...

další aktuality

Partneři

TRIEXPERT

MILT s.r.o.

Brno

Jihomoravský kraj

Oegema

Endeka

Enervit

Compressport

Zoner Photo Studio

Body Care

Hauskrecht

Kam za sportem v Brně

Johnny servis

Lesy města Brna

Lesy České republiky, s. p.

NEVIDOMÍ MASÉŘI BRNO

Kalitech - laserové řezání a gravírování

Mizuno - běžecké boty a oblečení

RUN - Oblíbený časopis o běhu

ZOO Brno - Více než 300 druhů zvířat, moderní expozice, krásné prostředí

Běžecký pohár TRIEXPERT CUP byl pro rok 2019 vyhlášen Českým atletickým svazem jako 5. nejlepší běžecký pohár v České republice.
Běžecký pohár TRIEXPERT CUP 2020 je pořádán za finanční podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
Záštitu nad pohárem převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a radní Jihomoravského kraje Mgr. Ing. Taťána Malá.

Kontakty

Ředitel poháru

Jan Huppert
mobil: 733 679 954

Registrace

Lenka Bertová
mobil: 702 669 608

Partneři a marketing

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2020 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení