Aktuálně > Tomáš Komárek a Běh Kociánkou - Co jste chtěli vědět o řediteli Kociánky, ale báli jste se zeptat

Tomáš Komárek a Běh Kociánkou - Co jste chtěli vědět o řediteli Kociánky, ale báli jste se zeptat

19. 7. 2020 | Triexpert

Kdo je Tomáš Komárek?

Tomáš Komárek, běžec a ředitel Kociánky, přinesl první impulz pro to, aby se konal Běh Kociánkou. Za pár dní, 22.7.2020, se uskuteční již druhý ročník tohoto speciálního závodu dvojic.

Jeho smyslem je především ukázat, že "ve dvou se to lépe táhne", a také, že lidé s handicapem nejsou "ti tam" na rozdíl od "nás tady". Moderní společnost, kam Centrum Kociánka patří, je totiž otevřeným světem, který se snaží bourat bariéry. Tedy alespoň všude tam, kde je to možné. A běh je právě jednou z příležitostí, jak lidi v tomto úsilí spojovat dohromady.

Instituce mají sloužit a pomáhat lidem. A protože Kociánka je v prvé řadě o pomoci lidem, platí to v tomto případě dvojnásob. Rozhodl jsem se proto vyzpovídat Tomáše Komárka trochu netradičně – otázkami takříkajíc "na tělo". Díky našemu velmi osobnímu rozhovoru je totiž zřejmé, že brněnská Kociánka, to jsou osudy a příběhy nejen těch, kdo pomoc potřebují, ale i těch, kdo sami ostatním pomáhají – Kociánka, to jsou prostě lidé!

(V roli redaktora Lukáš Berta, člen organizačního týmu Vokolo priglu a Triexpert CUP)

Tomáš Komárek a Běh Kociánkou

Tomáši, jaký byl Tvůj nejdelší závod a jak ses vlastně dostal k běhání?

Můj první závod byl zároveň asi zároveň i ten nejdelší. S běháním jsem začal, když jsem bydlel v Praze a v novinách mě zaujal návod „Jak uběhnout maraton za 100 dní“ od Miloše Čermáka a Miloše Škorpila. Takže jsem kupoval noviny, běhal a těšil se na maraton. Ten jsem pak zaběhl asi za 3 hodiny a 33 minut. Ale přemýšlím ještě, že Krkonošská 70 na běžkách je vlastně ještě delší, než ten maraton, i když to jistě není přesně ten běh, na který se ptáš. Začal jsem tedy s maratonem a pak jsem se postupně propracoval ke kratším tratím.

Ty tedy nejsi žádný troškař! Prozraď, Tomáši, jaké jsou Tvé oblíbené běžecké boty?

Maraton jsem běžel v nějakých „obyčejných“ Nike, ale pak jsem zjistil, že mi vyhovuje běhání v přírodě a obzvláště běhání do vrchu, takže jsem si pořídil speciální Saucony z Triexpertu a pak také minimalistické FiveFingers. Díky nim jsem přestal prakticky úplně běhat po asfaltu a zaměřil se na terénní běh.

Prozradíš nějaké životní moudro, o které by ses rád podělil?

Na linked in jsem zvolil "Acta non verba", tedy „Činy, ne slova“. V životě totiž rozhoduje spíš to, co děláme, než vše, co kolem toho napovídáme. Myslím navíc, že se to krásně hodí k našemu rozhovoru, což je vlastně čiré povídání (dodává s šibalským úsměvem Tomáš).

Máš úplnou pravdu, ale rozhovor beze slov, to je vskutku nadlidský úkol. Zkusme tedy další otázku. Co ideální dovolená, jak by měla vypadat?

Miluji přírodu a nemusím jezdit daleko. Moře u nás sice vyschlo, ale před tisíciletími tu bylo také, takže proč k němu jezdit. Máme chalupu, kde přes rok chováme i dva berany, kteří slouží i jako svého druhu přírodní sekačka na trávu.

Teď, když jsi odpočatý, myslím po otázce na dovolenou, co třeba nějaký sportovní vzor?

Zbyněk Švehla (pozn.: triatlonista, který v devatenácti letech ochrnul po pádu z kola). Přestože je upoután na invalidní vozík, zvládl několikrát Iron Man. Jako železný muž tak závodí vedle „normálních“ zdravých lidí, kterým dává na frak, takže skutečně klobouk dolů před jeho výkonem, zaslouží si obdiv.

Prozraď, jakou máš oblíbenou knihu, film nebo hudbu?

Teď jsem dočetl úplně novou knihu Plachetnice na vinětách od Jiřího Hájíčka, kterou jsem si pořídil v Českých Budějovicích a můžu ji doporučit. Těším se na filmy o Havlovi a Emilu Zátopkovi. Doufám, že budou dobré. No a hudba – v Poličce je malý festival, asi podobný jako náš Dobrý den Kociánko. Ten mám rád a vždy mě tam něco inspiruje.

Proč sis vybral k organizaci běžeckého závodu na Kociánce právě nás (Triexpert CUP)?

Přece protože děláte skvělé závody! Sám jsem před mnoha lety pomáhal jako dobrovolník na Vokolo priglu a rád na to vzpomínám. Také Triexpert CUP jsem nějaký čas běhal. Líbilo se mi, že každý běh v letním poháru je vždy někde jinde. Potěšilo mě, když se podařilo domluvit naši spolupráci, kde Kociánka funguje jako další trasa závodů, tentokrát v Králově poli.

Děkujeme za rozhovor a důvěru.

Váš TRIEXPERT CUP tým

Zajímá Vás, jak "stoletá" Kociánka funguje a jaké jsou její aktuální proměny?

Čtěte dále v pokračování rozhovoru „Kam kráčíš, Kociánko“ na blogu Lukáše Berty Svobodná vlaštovka.

Tomáš Komárek a Běh Kociánkou Tomáš Komárek a Běh Kociánkou

3. 8. 2020

Propozice ke 6. závodu - Popůvky

Ve středu 5. srpna se s pohárovou štafetou vydáme do Popůvek. Kvůli těžařským pracem jsme museli částečně upravit trať závodu. Na 6,5 km se bude tentokrát pokračovat po široké zpevněné cestě, která Vám dá hodně prostoru pro předbíhání. Dle garminu se trasa protáhne o cca 200m. Více informací najdete v části "trasa závodu"...
2. 8. 2020

Letní virtuální hry

Bez kruhů i ohně, ale se stejným nadšením. Letní virtuální hry spojí sportovce z celého světa. Virtuální závody mohou být sportovním zpestřením vaší dovolené. Mohou být testem vaší formy. Nebo třeba jen zábavou, kterou si užijete s online světem, a budete se do nich moci zapojit hned. Registrace i účast jsou přitom zdarma...
1. 8. 2020

Upravené výsledky z OEGEMA TRANSPORT běhu Kociánkou - 22.7.2020

Časomíra nám zaslala upravené absolutní výsledky z OEGEMA TRANSPORT běhu Kociánkou. Účastníkům, kteří nám odpověděli v dotazníku a běželi nezkrácená kola, byl odečten čas dle jejich průměrného tempa (při zkrácení jednoho kola o 216 m). Prosíme Vás o kontrolu a ...
31. 7. 2020

Seriál - 32. Podzimní běh okolo Kampusu o pohár děkana Fakulty sportovních studií

Jedním z dalších nově založených závodů je Podzimní běh okolo Kampusu o pohár děkana Fakulty sportovních studií. Založila jej parta studentů této fakulty nejen pro své kolegy, ale i pro ostatní běžecké nadšence.
31. 7. 2020

Fotogalerie z Myslivny 29.7.2020

Na Zoneramě jsou nahrány fotografie z Myslivny od našeho dvorního fotografa TRIEXPERT CUPu - Mirka Noska. Pokud máte vlastní fotky, zašlete nám je se jménem autora, rádi je zveřejníme...

další aktuality

Partneři

TRIEXPERT

MILT s.r.o.

Brno

Jihomoravský kraj

Oegema

Endeka

Enervit

Compressport

Zoner Photo Studio

Body Care

Hauskrecht

Kam za sportem v Brně

Johnny servis

Lesy města Brna

Lesy České republiky, s. p.

NEVIDOMÍ MASÉŘI BRNO

Hotel myslivna

Mizuno - běžecké boty a oblečení

RUN - Oblíbený časopis o běhu

ZOO Brno - Více než 300 druhů zvířat, moderní expozice, krásné prostředí

Běžecký pohár TRIEXPERT CUP byl pro rok 2019 vyhlášen Českým atletickým svazem jako 5. nejlepší běžecký pohár v České republice.
Běžecký pohár TRIEXPERT CUP 2020 je pořádán za finanční podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
Záštitu nad pohárem převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a radní Jihomoravského kraje Mgr. Ing. Taťána Malá.

Kontakty

Ředitel poháru

Jan Huppert
mobil: 733 679 954

Registrace

Lenka Bertová
mobil: 702 669 608

Partneři a marketing

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2020 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení