Aktuálně > Co mi může dát – vlaštovčí kandidát? Petr Božek se ptá Lukáše Berty

Co mi může dát – vlaštovčí kandidát? Petr Božek se ptá Lukáše Berty

14. 9. 2020 | Triexpert

Co mi může dát – vlaštovčí kandidát? Petr Božek se ptá Lukáše Berty

Rozhodl jsem se vyzpovídat Lukáše, člena našeho týmu, který se letos vydal na odvážnou cestu kandidovat do Senátu za Brno. Já Lukáše a jeho motivaci dobře znám, rád bych, abyste se s ním seznámili i vy ... A vůbec dnes se ptám já, ale třeba ve středu na hodinovce se můžete Lukáše ptát sami. Zase bude kroužit na ovále s námi a pak nahrávat někde v ústraní výsledky do našeho systému ...

Ahoj Lukáši, zajímaly by mne jednoduché otázky. První třeba – Kdo jsi a co máš rád?

Narodil jsem se v Brně. Pocházím ze zvláštní rodiny: můj táta je velký bohém a máma zase zodpovědný „dříč“. Dlouhá léta provozovala vlastní second hand v Kohoutovicích. Od obou jsem získal něco zvláštního – tvůrčí talent, ale zodpovědnost a pracovitost. Vystudoval jsem Fakultu výtvarných umění, píšu rozevláté básně, někdy vezmu i štětec do ruky..., ale také vím, že dané slovo je jasný závazek, na schůzky chodím včas a práci odevzdávám v termínu. Mám v hlavě asi nějaký přepínač, který vždy dokáže z módu fantazie přepnout do suché racionality. Ani bohém, ani inženýr – jsem rozkročen mezi dvěma světy a zůstávám "svůj".

Ideálně alespoň jednou týdně se snažím strávit den na chatě v Mariánském údolí. Říká se, že příroda je Bible chudých. Číst v ní může každý. Nemusíte hltat moudrost z knih – i když já sám čtu opravdu rád – ale často stačí zcela skromně a tiše pozorovat, jak se proměňuje, vyvíjí a žije krajina. Mluví k nám vlastním jazykem, kterému rozumí v Africe i v Antarktidě. Navíc, prostředí nás ovlivňuje víc, než si připouštíme, takže trávit 100% času ve městě by znamenalo také ztratit odstup a nadhled; prostě „zblbnout“ :-)

Proč pracuješ pro TEC a VP, co tě na tom baví?

I Ty šibale! Jednoho dne mě jistý Petr Božek oslovil, zda bych nechtěl udělat webové stránky pro první ročník Vokolo priglu, psal se rok 2010, pak i Triexpert CUP. Baví mě připravovat projekty, které mají smysl, vyvíjí se a vytváří je tým příjemných lidí. Myslím, že je to stejný důvod, proč také lidé tyto závody běhají a proč na nich mnozí dobrovolníci pomáhají. Rád dělám věci pořádně, nebo vůbec.

Jak často běháš a co ti běh přináší?

Jsem běžec bez ambic, běhám čistě pro radost. Na závodě potkávám zajímavé lidi. Zjistíte, jaké to je cestovat do Japonska, že nemáte jíst čočku v den, kdy běžíte, co naopak máte vypít v den, kdy běžíte, jak se kazí zuby i mladým krasavicím, co zabírá na vosí bodnutí, prostě spoustu nečekaných a užitečných věcí.

Popravdě jsem se po doběhu některých závodů zapomněl podívat, jak jsem dopadl, ale protože nahrávám výsledky Triexpert CUP na web, nemohlo mi nikdy uniknout, jak dlouho musím rolovat kolečkem myši směrem dolů, než narazím na mé jméno, téměř vždy u patičky stránky. Ale zase je to dobrá kontrola, že výsledky jsou kompletní, protože když časomíra zaznamenala i mě, patrně těch sto či dvě stě lidí přede mnou tam bude také.

Co mi může dát – vlaštovčí kandidát? Petr Božek se ptá Lukáše Berty

Foto: Miroslav Nosek, TriexpertCUP

Proč kandiduješ?

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď: protože nejsem spokojený s tím, co v politice vidím, nechci jen nečině přihlížet a kritizovat. Demokracie funguje jen díky tomu, že existuje konkurence, nikoli vláda jedné strany nebo jednoho člověka. Tento rozhovor je hlavně pro běžce – takže, jak by asi vypadal svět běžecké obuvi, kdybyste si nemohli vybrat mezi Nike, Adidas, Mizuno, Asics a spoustou dalších značek? Patrně špatně – možná bychom museli běhat v dřevácích, protože by jeden výrobce neměl motivaci zlepšovat se. V politice je to podobné – konkurencí stranám jsou nestraníci.

Jsou lidé, co stranám věří a nechtějí řešit kandidáty. Říkají si: Volím stranu a její program, zbytek mě nezajímá. Já kandiduji jako nezávislý – nestraník. Hlídá mě především vlastní svědomí. V tom jsem jiný. Nemusel jsem přesvědčovat stranické kolegy, aby mě dali na kandidátku.

Jak vnímáš tvé možnosti jako senátora? Čím můžeš být lidem prospěšný?

Senát "opravuje" zákony. V průměru dokonce každý čtvrtý. Hledat skuliny v jakýchkoli předpisech mě baví. Hlavně bych ale rád viděl jednodušší a srozumitelné zákony. Myslím si ale, že větší část práce senátora by se měla odehrávat v regionu, takříkajíc „přímo pro lidi“.

Co chceš tedy jako senátor pro svůj obvod konkrétně dělat?

Nabízím voličům aktivně jen to, co skutečně můžu sám svými silami splnit. To je především pomoc s elektronickou výukou školám a rodičům v Brně, protože dálková výuka v době karantény nebyla zrovna ideální. Pracuji v tomto oboru a věřím, že bych dal dohromady tým schopných lidí. Spolupracuji aktivně s Centrem Kociánka a rád bych pomáhal i dalším organizacím v Brně, které se angažují v pomoci handicapovaným. Slíbil jsem také, že budeme s mým asistentem dávat 20% z platu na dobročinné účely a potřebné projekty zde v Brně – vše přes transparentní účet, aby nebyly pochyby. Rád bych také pomohl prosadit výhodnější zkrácené úvazky, protože by pomohly maminkám a vůbec lidem, kteří o někoho pečují. Takovou věc samozřejmě nemohu zařídit sám, ale vůle u větších stran prosadit takový návrh tu je, což je dobře.

Proč by měli lidé volit zrovna tebe?

Neokoukaný, skromný, tvůrčí, někdy i vtipný, spolehlivý, pravdomluvný, odhodlaný ... ještě relativně mladý, takže bych mohl chvilku vydržet a aktivně pomáhat ... prostě ne zcela všední kandidát Lukáš :-)

Jaké máš politické vzory?

Václava Havla, protože šel do politiky s ideály a odvahou. Ze světa třeba Dalajlámu i současného papeže Františka, což sice nejsou politici, ale skromní lidé, kteří ukazují lidem smysl duchovních hodnot a lidství. Na druhou stranu skvělým vzorem reálné politiky je pro mě Henry Kissinger a jeho kniha Uspořádání světa, což je praktická příručka "jak to chodí v politice". Ideály jsou skvělé, ale nejsem naivní, jak si někteří lidé myslí – vím, co praktická politika obnáší.

Jaké máš motto?

Na Facebooku a Instagramu dávám čas od času zajímavá moudra a citáty, které se mi líbí a se kterými souzním. Řekl bych, že pro tento článek bude aktuální:  „Kdo honí dva zajíce najednou, nechytí ani jednoho.“.  Jako senátor bych rád pracoval pro lidi naplno.

Díky za rozhovor, Vlaštovko!

a hodně štěstí na tvé cestě....

Petr Božek
předseda spolku Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit

19. 11. 2020

Poděkování za převzetí záštity od primátorky Statutárního města Brna

Máme za sebou velice specifický a organizačně jeden z nejnáročnějších ročníků TRIEXPERT CUPu. Chtěli bychom proto poděkovat paní primátorce Statutárního města Brna JUDr. Markétě Vaňkové za převzetí záštity nad 24. ročníkem Brněnského letního běžeckého poháru "TRIEXPERT CUP 2020" a rovněž bychom...
12. 11. 2020

S aplikací EPP můžete během tréninku pravidelně pomáhat

Přestože si asi ještě nějaký pátek nezazávodíme, trénovat se dá pořád naplno. A když už vyrazíte na trénink, můžete zároveň někomu potřebnému pomoci. S mobilní aplikací EPP díky své aktivitě a energii vždy generujete body pro Vámi vybraný projekt, který Skupina ČEZ prostřednictvím Nadace ČEZ finančně podpoří...
20. 10. 2020

Statutární město Brno - Kam za sportem v Brně

Mezi stálé a klíčové partnery TRIEXPERT CUPu patří Statutární město Brno - nejsportovnější město na Moravě. Město jako Brno přináší spoustu příležitostí jak a kde si zasportovat. Právě proto Brno založilo webovou stránku: Kam za sportem v Brně. Najdete zde jak přehled sportovních akcí, které se budou v Brně konat, tak přehled sportovních klubů a sportovišť, kde...
12. 10. 2020

Poslední týden na vyzvednutí pohárových triček TEC 2020

Máme tu výzvu pro účastníky minimálně 9 závodů 24. ročníku TRIEXPERT CUPu. Pokud nejste předplatitelé a porvali jste se letos o výsledek alespoň na 9 závodech, máte nárok na pohárové tričko. Termín pro vyzvednutí trička se však nezadržitelně blíží ke konci...
29. 9. 2020

Tréninkové oběhnutí Brněnské přehrady s TRIEXPERTem

Ještě před možným nařízením nouzového stavu si můžete spolu se zkušenými trenéry zkušebně proběhnout trať ČSOB Vokolo priglu a důkladně se tak připravit na 11. ročník této běžecké perly podzimu. Máte navíc jedinečnou příležitost vyzkoušet si mezi prvními nově opravený úsek skalek...

další aktuality

Partneři

TRIEXPERT

MILT s.r.o.

Brno

Jihomoravský kraj

Jaderná elektrárna Dukovany - skupina ČEZ

Endeka

Enervit

Compressport

Zoner Photo Studio

Body Care

Hauskrecht

Kam za sportem v Brně

Johnny servis

Lesy města Brna

Lesy České republiky, s. p.

NEVIDOMÍ MASÉŘI BRNO

VoZP - Vojenská Zdravotní Pojišťovna ČR 201

Mizuno - běžecké boty a oblečení

RUN - Oblíbený časopis o běhu

ZOO Brno - Více než 300 druhů zvířat, moderní expozice, krásné prostředí

Běžecký pohár TRIEXPERT CUP byl pro rok 2019 vyhlášen Českým atletickým svazem jako 5. nejlepší běžecký pohár v České republice.
Běžecký pohár TRIEXPERT CUP 2020 je pořádán za finanční podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
Záštitu nad pohárem převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a radní Jihomoravského kraje Mgr. Ing. Taťána Malá.

Kontakty

Ředitel poháru

Jan Huppert
mobil: 733 679 954

Registrace

Lenka Bertová
mobil: 702 669 608

Partneři a marketing

Petr Božek
mobil: 724 870 607

Brněnský klub běžeckých a sportovních aktivit z.s.

IČ: 228 46 425, DIČ: CZ 228 46 425
se sídlem Milady Horákové 890/20, Zábrdovice, 602 00 Brno zapsán v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka L 15252

2020 © Brněnský klub sportovních a běžeckých aktivit z.s. | Tvorba webových stránek | Běžecké boty a běžecké vybavení